Mangel på Palonosetron inj. væske 250 mikrog/hgl, (50 μg/ml)
Direktoratet for medisinske produkter (DMP) melder om mangel på Palonosetron Fresenius Kabi 250 mikrog injeksjonsvæske, oppløsning, 10x5 ml hetteglass. Mangelperioden er til 20.2.25.
Palonosetron injeksjonsvæske har indikasjon til voksne, ungdom og barn ≥1 måned, brukes til forebygging av akutt kvalme og oppkast forbundet med høyemetogen kjemoterapi og forebygging av kvalme og oppkast ved moderat emetogen kjemoterapi mot kreft.
Det er per 31.1.25 tomt for legemidlet hos sykehusapotekenes grossist AHN. Mangelsenteret melder at det vil komme inn utenlandske pakninger fra Fresenius Kabi i uke 7.
Som følge av redusert tilgjengelighet på legemidlet kan det bli behov for å prioritere hvilke pasienter som skal få palonosetron. For barn er forebygging og behandling av kvalme ved kreftbehandling beskrevet i Generell veileder i pediatri kap 9.14 Forebygging og behandling av kvalme og oppkast under kreftbehandling.