Jernmikstur - nytt legemiddel tilgjengelig
Nyfødtveilederen er nå oppdatert med hensyn på hvilket oralt jerntilskudd som skal brukes til premature og nyfødte for å forebygge jernmangelanemi.
Nettverket har tidligere skrevet om jernmikstur og hva som er tilgjengelig og hva som kan brukes.
Det har vært ønskelig å gi premature og nyfødte barn jerntilskudd i form av to-verdig jern for å forebygge jernmangelanemi. Når Niferex dråper ble avregistrert i 2024 ble det valgt å anbefale et uregistrert preparat, Glutaferro dråper (to-verdig jern). Dette legemidlet viste seg å være et legemiddel med stor risiko for feilbruk med tanke på styrkeangivelse, mengde som skulle trekkes opp, samt usikkerhet rundt holdbarheten.
Ettersom det har vært vanskelig å finne et bedre alternativ enn Glutaferro dråper, som inneholder to-verdig jern, så har Nettverket i samråd med Interessegruppen for nyfødtmedisin valgt å anbefale Maltofer dråper 50 mg/ml. Dette er et legemiddel med norsk markedsføringstillatelse, men inneholder tre-verdig jern i form av jern(III)polymaltose og gir 2,5 mg jern per dråpe.
Nyfødtveilederens kapittel 14.9 Jern og vitaminer til nyfødte innlagt på sykehusoppdatert er nå oppdatert med ny anbefaling om å bruke Maltofer dråper 50 mg/ml til nyfødte. Også Foreldreinformasjonskapitlet er oppdatert.
I KOBLE er det også publisert en monografi om jern(III)polymaltose.
Når det gjelder tilgjengelighet på apotekene så skal Maltofer dråper nå være tilgjengelig hos alle apotek. Legemidlet kan kjøpes reseptfritt. Ved forskrivning på blåresept så vil Helfo godkjenne søknad om individuell refusjon for peroralt jerntilskudd til barn med lav fødselsvekt. Informasjon om dette finnes på Helsedirektoratet sine sider, Jernforbindelser, perorale, vedlegg 1.